Що таке панічна атака? Що викликає панічні атаки? Як проявляються панічні атаки? Способи самостійного позбавлення від панічних атак.



Що таке панічна атака?

Панічна атака — це відчуття страху та тривоги, яке може охопити нас досить раптово та зазвичай супроводжується інтенсивними фізичними симптомами, такими як запаморочення, задишка та прискорене серцебиття. Ці відчуття можуть виникати навіть тоді, коли реальної небезпеки немає.

Що викликає панічні атаки?

Не завжди зрозуміло, що викликає панічні атаки в дітей чи дорослих. Відомо, що їх може спричинити тривожність із приводу чогось або проживання важких чи стресових ситуацій. Серед них:

·             тривога, викликана складнощами вдома чи у школі;

·             стрес через такі речі, як іспити, дружба чи стосунки;

·             смерть близької людини;

·             страх, викликаний жорстоким поводженням або зневагою;

·             насильство.

Як проявляються панічні атаки?

Під час панічної атаки дитина може відчувати втрату контролю над тим, що відбувається навколо, бути наляканою відчуттям небезпеки. Наш організм може по-різному реагувати на панічні атаки. Серед цих реакцій:

·              задишка, прискорене або ускладнене дихання;

·              запаморочення або відчуття непритомності;

·              прискорене серцебиття та стиснення у грудях;

·              потовиділення більше звичайного;

·              тремтіння кінцівок та хиткість у ногах;

·              сльози, незмога перестати плакати;

·              відчуття, ніби людина «застрягла» та не може рухатися;

·              спазми у шлунку або нудота.

·            безпричинна нестерпний біль.

·             приголомшливий озноб.

·             підвищення температури тіла.

·             стрибки артеріального тиску, пульсу.

·             нав’язливі думки.

·             боязнь світла, різких звуків.

Способи самостійного позбавлення від панічних атак

1. Визнайте наступ панічної атаки

Одним з перших кроків до контролю над цим станом є його визнання. Іноді люди можуть переплутати панічну атаку з серцевим нападом або інсультом, особливо якщо це їх перше з нею "знайомство". В такому випадку вам не завадить звернутися до лікаря, щоб виключити інші, що загрожують життю недуги. Але якщо ви відчували панічні атаки і раніше і знаєте, що ви в цілому здорові, пам'ятайте, що панічні атаки приходять і йдуть – це всього лише тимчасове явище.

 

2. Практикуйте правильне дихання

У багатьох людей при панічній атаці трапляються труднощі з диханням. Щоб зменшити симптоми, постарайтеся зосередитися на глибокому диханні. Так ви отримуєте більше кисню, а це допоможе вам відчути себе краще і позбутися від божевільного серцебиття і нудоти. Глибоке дихання також дає вам можливість сконцентруватися і перестати відчувати себе безпорадно.

 

3. Зосередьтеся на якомусь об'єкті

Якщо ви хочете подолати симптоми панічного атаки, виберіть знайомий предмет для концентрації уваги на ньому. Наприклад, подивіться на своє взуття або відчуйте дотик тканини вашої сорочки до тіла. Осмисліть всі деталі об'єкта. Відчуйте текстуру тканини рукою або пильно подивіться на деревний візерунок меблів. Подумайте про всі способи, якими ви могли б описати цей об'єкт. А якщо ви перебуваєте в шумному або багатолюдному просторі, спробуйте знайти найтихіший куточок, щоб ви могли більш ефективно сфокусуватися на чому-небудь.

 

4. Повторюйте позитивну фразу

Щоб зупинити симптоми панічного атаки, постарайтеся зосередитися на повторенні фрази, яка несе позитивний сенс і пов'язує вас з реальністю. Наприклад, ви можете сказати собі: "Цей стан не назавжди, у мене є повноцінна і щасливе життя, яким я живу". Підбирайте ті фрази, які пов'язують вас з цим моментом, але також нагадують вам про те, що панічна атака пройде, і що ви не повинні відмовлятися від надії на краще життя, вільне від неспокою і депресії.

 

5. Розслабте м'язи

Спробуйте поступово розслабляти м'язи. Як і дихальні вправи, це ще один спосіб зупинити симптоми паніки, оскільки він допомагає зосередитися на якійсь дії, а також полегшує симптоматику. Люди з панічною атакою часто відчувають м'язову напругу, що заподіює їм біль і дискомфорт. Порухайте пальцями рук і ніг, потім передпліччями, плечима і тулубом. Це може також зменшити нудоту, якщо це відчуття викликано стисканням м'язів живота.

 

Психологічні методи

1.  «Я в будиночку». Панічна атака – імпульс, який йде від мозку, це фантом. Позбутися його можна впливаючи на мозок. У спокійний час треба знайти вдома місце спокою. Запрограмувати себе, що «поки я тут, нічого не страшно».

2. «Талісман». Їм може бути будь-який предмет, «наділений» силою. Принцип аналогічний з місцем. Добре підійде кільце, браслет, сережки, брошку. Можна використовувати іграшку, хустку – будь-яку річ, що знаходиться поруч постійно.

3.  Розмальовки «антистрес». Це дорослі розмальовки, що представляють картинку, розділену на багато-багато частин. Розфарбовування заспокоює, знімає стрес, допомагає позбутися від панічних атак.

  Профілактика нападів

Рекомендується дотримуватися профілактичних заходів.

1.   Збалансоване харчування допоможе зміцнити нервову систему. У меню слід віддавати перевагу фруктам, овочам і кисломолочної продукції, уникаючи всього жирного і смаженого.

2.   Слід двічі на рік пропивати курс вітамінів групи В, які зміцнюють нервову систему.

3.   Позбутися від безсоння допомагають щовечірні прогулянки на свіжому повітрі.

4.  Поліпшити діяльність нервової системи можна за допомогою спорту. Слід віддавати перевагу плаванню і йогу.

5. Важливо не зловживати кофеїном і міцним чаєм. Зовсім відмовлятися від кави і чаю не потрібно, але потрібно обмежити споживання цих напоїв в другій половині дня.

6. Потрібно дотримуватися режиму і відмовитися від нічних змін і переробок. Це дозволить уникнути стресів.

7. Нормалізація сну допоможе зміцнити нервову систему. Сон повинен становити не менше восьми годин.


 






Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?"